Wiele osób przyjeżdżających do kraju przy wynajęciu samochodu w wypożyczalni prosi o dodanie do samochodu nawigacji lub pyta o samochód wyposażony w nawigację. Oczywiście dotyczy to osób które nigdy nie były w Polsce i nie znają okolicy, ale w dużym stopniu są to również osoby które pochodzą stąd, jednak szybka rozbudowa infrastruktury drogowej w ostatnich latach spowodowała że nie wiedzą o wielu nowych drogach, jak np. o obwodnicy którą można dojechać wprost na lotnisko na Okęciu i często bez nawigacji przedzierają się przez miasto Al. Krakowską lub ul. Żwirki i Wigury. Niestety za wynajętą nawigację trzeba zapłacić określoną stawkę za każdą dobę, lub dopłacić do nawigacji zamontowanej fabrycznie w samochodzie wyższą ceną za wypożyczenie tak wyposażonego samochodu.

Na szczęście są tańsze i prostsze sposoby na bardzo dobrą i aktualną nawigację samochodową.

Pierwsza nawigacja to oczywiście Google Maps. Sama nawigacja jest darmowa i można jej używać na wszystkich produktach używających systemu Android, lub po zainstalowaniu na produktach Apple. Jednak wiele osób obawia się, zresztą niesłusznie, o opłaty związane z transmisją danych podczas pracy tej nawigacji. Na szczęście dyrektywy Komisji Europejskiej sprawiły że dziś opłaty za korzystanie z transmisji danych w roamingu są niewiele wyższe niż w kraju rejestracji karty SIM, a już niedługo na całym obszarze UE opłaty w roamingu będa tak samo niskie. Niestety osoby przyjeżdżające spoza Unii nie mają już tego komfortu.

Drugim rozwiązaniem jest polska aplikacja AutoMapa, bardzo popularna w kraju. Produkt ten jest równie zaawansowany i również często uaktualniany jak Google Maps. Jest również płatny, co niestety na tle darmowej nawigacji Google może wydawać się nieatrakcyjne. Jednak system ma niepodważalną zaletę – cała mapa Polski lub Europy jest załadowana do pamięci urządzenia i program pracuje w trybie offline, czyli nie łączy się z internetem w czasie pracy i nie pobiera danych. Wystarczy przed podróżą pobrać w iTunes lub Google Play aplikację wraz z odpowiednią intereującą nas mapą – na razie bez opłat. Szczególnie dla osób przylatujących spoza UE jest to ogromne ułatwienie.

Pozostaje kwestia opłat. Normalna cena sugerowana za mapę Polski to 229,00 zł, a za mapę Europy to 429,00 zł. Oczywiście ceny te wydawać się mogą wysokie, ale są to ceny za pełną, nielimitowaną wersję programu. I tylko dla Windows. Jednak gdy przejdziemy do wersji dla iOS i Android, sytuacja się dramatycznie zmienia. Sama pobrana aplikacja pozwala na darmowy okres testowy z pełną funkcjonalnością przez 7 dni, zarówno na iOS jak i Androida. Czas ten w większości przypadków jest wystarczający dla osób przyjeżdżających rzadko i na rótki czas. Co jednak gdy czas pobytu jest dłuższy niż 7 dni lub gdy przyjeżdżamy częściej? Twórcy Automapy wpadli na świetne rozwiazanie – licencje czasowe. Co najlepsze, licencje te mozna kupić już na okres 7 dni, 90 dni i 366 dni, jednak najlepszą ofertą dla osób przyjeżdąjących na krótko jest 7-dniowa licencja za 9,90 zł brutto za mapę Polski i 16,99 zł za mapę Europy. W najnowszej wersji programu licencje czasowe można kupić w aplikacji za pośrednictwem iTunes lub Google Play, lub mozna zarezerwować kod aktywacyjny podczas rezerwacji samochodu, który otrzymamy przy wydaniu wraz z pojazdem.

AutoMapa – strona producenta: automapa.pl

20 grudnia 2016 roku oficjalnie rozpoczął działanie odcinkowy pomiar prędkości w 30 miejscach w całej Polsce będący częścią systemu CANARD.

System CANARD (Centralnego Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) to podlegający Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego ogólnopolska sieć fotoradarów, która liczy 400 urządzeń stacjonarnych oraz 29 mobilnych a także 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle.

Najnowszym elementem infrastruktury sieci CANARD jest system odcinkowego pomiaru prędkości. Pierwsze punkty odcinkowego pomiaru średniej prędkości rozpoczęły działalność w Polsce w IV kwartale 2015 roku. Początkowo zakładano, że sieć składać się będzie z 29 zestawów, ale 1 grudnia 2016 roku do sieci włączono też odcinek Rekowo Górne–Reda w województwie pomorskim. Oficjalnie zatem od 20 grudnia 2016 roku odcinkowy pomiar prędkości w Polsce działa już we wszystkich 30 miej

Lokalizacje punktów odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce:

 1. DK nr 2, Zakręt, gmina Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
 2. DK nr 59, Gwiazdowo-Piecki, gmina Piecki, powiat mrągowski, woj. warmińsko-mazurskie.
 3. DK nr 16, Olsztyn-Gietrzwałd, gmina Gietrzwałd, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie.
 4. DK nr 50, Sochaczew, gmina Sochaczew, powiat sochaczewski, woj. mazowieckie.
 5. DK nr 11, Tarnowskie Góry, gmina Tarnowskie Góry, powiat tarnogórski, woj. śląskie.
 6. DK nr 72, Złota, gmina Głuchów, powiat skierniewicki, woj. łódzkie.
 7. DK nr 12, Szlichtyngowa-Górczyna, gmina Szlichtyngowa, powiat wschowski, woj. lubuskie.
 8. DK nr 74, Radlin, gmina Górno, powiat kielecki, woj. świętokrzyskie.
 9. DK nr 7, Szymaki, gmina Płońsk, powiat płoński, woj. mazowieckie.
 10. DK nr 7, Pawłowo, gmina Baboszewo, powiat płoński, woj. mazowieckie.
 11. DK nr 7, Rybitwy-Polesie, Baboszewo, powiat płoński, woj. mazowieckie.
 12. DK nr 82, Łuszczów Pierwszy, gmina Wólka, powiat lubelski, woj. lubelskie.
 13. DK nr 50, Strachówka-Warmiaki, gmina Strachówka, powiat wołomiński, woj. mazowieckie.
 14. DK nr 60, Karniewo, gmina Karniewo, powiat makowski, woj. mazowieckie.
 15. DK nr 74, Kluki, gmina Kluki, powiat bełchatowski, woj. łódzkie.
 16. DK nr 9, Kolbuszowa, Kolbuszowa Górna, gmina Kolbuszowa, powiat kolbuszowski, woj. podkarpackie.
 17. DK nr 19, Krościenko Wyżne-Iskrzynia, gmina Krościenko Wyżne/Korczyna, powiat krościeński, woj. podkarpackie.
 18. DK nr 94, Łosiów, gmina Lewin Brzeski, powiat brzeski, woj. opolskie.
 19. DK nr 19, Zwierki-Zabłudów, gmina Zabłudów, powiat białostocki, woj. podlaskie.
 20. DK nr 3, Lubin, gmina Lubin, powiat lubiński, woj. dolnośląskie.
 21. DK nr 78, Wilcza-Nieborowice, gmina Pilchowice, powiat gliwicki, woj. śląskie.
 22. DK nr 78, Gorzyce, gmina Gorzyce, powiat wodzisławski, woj. śląskie.
 23. DK nr 32, Sulechów, gmina Sulechów, powiat zielonogórski, woj. lubuskie.
 24. DK nr 3, Babigoszcz-Gniazdowo, gmina Przybierbów/Goleniów, powiat goleniowski, woj. zachodniopomorskie.
 25. DK nr 50, Regut-Człekówka, gmina Kołbiel, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
 26. DK nr 94, Tarnów-Ładna, gmina Skrzyszów, powiat tarnowski, woj. małopolskie.
 27. DK nr 48 Tomaszów Mazowiecki,, gmina Tomaszów Mazowiecki, powiat tomaszowski, woj. łódzkie.
 28. DK nr 82, Łęczna-Turowola, gmina Puchaczów, powiat łęczyński, województwo lubelskie.
 29. DW nr 216, Rekowo Górne–Reda, powiat pucki/wejherowski, woj. pomorskie.

Posiadanie ważnego prawa jazdy jest konieczne do tego, żeby wynająć samochód i poruszać się po drogach publicznych. Jednak w przypadku kierowców niektórych krajów istnieją pewne ograniczenia w zakresie ważności posiadanego prawa jazdy.

Otóż w Polsce bezterminowo respektuje się ważne prawo jazdy posiadane przez mieszkańców państw Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz innych państw należących do EFTA (Islandia, Norwegia, Lichtenstein).

W ich przypadku obywateli pozostałych państw bierze się pod uwagę fakt bycia stroną Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Jeżeli dane państwo jest stroną tej konwencji, wówczas jego obywatel może korzystać w Polsce ze swojego krajowego prawa jazdy przez 6 miesięcy od daty rozpoczęcia pobytu. Powyższe zasady dotyczą także obywateli Japonii oraz Korei Płd.

Obywatele innych państw niebędących członkami UE i EFTY oraz niebędących sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej przed przyjazdem do Polski muszą się zaopatrzyć w międzynarodowe prawo jazdy. Dotyczy to m.in. mieszkańców USA i Kanady.

Obywatele USA

Aby prowadzić samochód na terenie Polski, obywatele USA powinni posiadać międzynarodowe lub polskie prawo jazdy; amerykańskie prawo jazdy bez zezwolenia na prowadzenie samochodu za granicą (International Driving Permit – IDP) nie jest wystarczające. Amerykanie mogą korzystać z międzynarodowego prawa jazdy (IDP) przez sześć miesięcy od daty przyjazdu do Polski.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, kliknij tutaj: http://www.aaa.com/vacation/idpf.html.

W USA międzynarodowe prawo jazdy (IDP) można otrzymać w lokalnym biurze firmy ubezpieczeniowej AAA. Osoby przebywające poza USA mogą wysłać wypełniony wniosek na poniższy adres:

AAA/IDP
Mailstop # 28
1000 AAA Dr.,
Heathrow, Fl 32746 USA.

Aby pobrać wniosek, kliknij tutaj: http://www.aaa.com/vacation/idpapplc.html.

Obywatele Kanady

Analogicznie, kanadyjskie prawo jazdy nie jest w polsce respektowane, i przed przyjazdem do Polski należy zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy w lokalnym oddziale CAA. Niezbędne informacje można znaleźć tutaj: https://www.caa.ca/travelling/international-driving-permit/.

Cały proces w lokalnym oddziale CAA trwa około 30 minut, a koszt całkowity to 25.00 CDN.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Call Now Button
pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski