Polish English

Prawo jazdy z USA i Kanady w Polsce

Posiadanie ważnego prawa jazdy jest konieczne do tego, żeby wynająć samochód i poruszać się po drogach publicznych. Jednak w przypadku kierowców niektórych krajów istnieją pewne ograniczenia w zakresie ważności posiadanego prawa jazdy.

Otóż w Polsce bezterminowo respektuje się ważne prawo jazdy posiadane przez mieszkańców państw Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz innych państw należących do EFTA (Islandia, Norwegia, Lichtenstein).

W ich przypadku obywateli pozostałych państw bierze się pod uwagę fakt bycia stroną Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Jeżeli dane państwo jest stroną tej konwencji, wówczas jego obywatel może korzystać w Polsce ze swojego krajowego prawa jazdy przez 6 miesięcy od daty rozpoczęcia pobytu. Powyższe zasady dotyczą także obywateli Japonii oraz Korei Płd.

Obywatele innych państw niebędących członkami UE i EFTY oraz niebędących sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej przed przyjazdem do Polski muszą się zaopatrzyć w międzynarodowe prawo jazdy. Dotyczy to m.in. mieszkańców USA i Kanady.

Obywatele USA

Aby prowadzić samochód na terenie Polski, obywatele USA powinni posiadać międzynarodowe lub polskie prawo jazdy; amerykańskie prawo jazdy bez zezwolenia na prowadzenie samochodu za granicą (International Driving Permit – IDP) nie jest wystarczające. Amerykanie mogą korzystać z międzynarodowego prawa jazdy (IDP) przez sześć miesięcy od daty przyjazdu do Polski.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, kliknij tutaj: http://www.aaa.com/vacation/idpf.html.

W USA międzynarodowe prawo jazdy (IDP) można otrzymać w lokalnym biurze firmy ubezpieczeniowej AAA. Osoby przebywające poza USA mogą wysłać wypełniony wniosek na poniższy adres:

AAA/IDP
Mailstop # 28
1000 AAA Dr.,
Heathrow, Fl 32746 USA.

Aby pobrać wniosek, kliknij tutaj: http://www.aaa.com/vacation/idpapplc.html.

Obywatele Kanady

Analogicznie, kanadyjskie prawo jazdy nie jest w polsce respektowane, i przed przyjazdem do Polski należy zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy w lokalnym oddziale CAA. Niezbędne informacje można znaleźć tutaj: https://www.caa.ca/travelling/international-driving-permit/.

Cały proces w lokalnym oddziale CAA trwa około 30 minut, a koszt całkowity to 25.00 CDN.

 

Rent&Drive - Wypożyczalnia Samochodów Warszawa
Infolinia 24h: +48 601 226 027 , +48 22 249 49 49 lub info@rentanddrive.pl