Polish English

Tania nawigacja

Wiele osób przyjeżdżających do kraju przy wynajęciu samochodu w wypożyczalni prosi o dodanie do samochodu nawigacji lub pyta o samochód wyposażony w nawigację. Oczywiście dotyczy to osób które nigdy nie były w Polsce i nie znają okolicy, ale w dużym stopniu są to również osoby które pochodzą stąd, jednak szybka rozbudowa infrastruktury drogowej w ostatnich latach spowodowała że nie wiedzą o wielu nowych drogach, jak np. o obwodnicy którą można dojechać wprost na lotnisko na Okęciu i często bez nawigacji przedzierają się przez miasto Al. Krakowską lub ul. Żwirki i Wigury. Niestety za wynajętą nawigację trzeba zapłacić określoną stawkę za każdą dobę, lub dopłacić do nawigacji zamontowanej fabrycznie w samochodzie wyższą ceną za wypożyczenie tak wyposażonego samochodu.

Na szczęście są tańsze i prostsze sposoby na bardzo dobrą i aktualną nawigację samochodową.

Pierwsza nawigacja to oczywiście Google Maps. Sama nawigacja jest darmowa i można jej używać na wszystkich produktach używających systemu Android, lub po zainstalowaniu na produktach Apple. Jednak wiele osób obawia się, zresztą niesłusznie, o opłaty związane z transmisją danych podczas pracy tej nawigacji. Na szczęście dyrektywy Komisji Europejskiej sprawiły że dziś opłaty za korzystanie z transmisji danych w roamingu są niewiele wyższe niż w kraju rejestracji karty SIM, a już niedługo na całym obszarze UE opłaty w roamingu będa tak samo niskie. Niestety osoby przyjeżdżające spoza Unii nie mają już tego komfortu.

Drugim rozwiązaniem jest polska aplikacja AutoMapa, bardzo popularna w kraju. Produkt ten jest równie zaawansowany i również często uaktualniany jak Google Maps. Jest również płatny, co niestety na tle darmowej nawigacji Google może wydawać się nieatrakcyjne. Jednak system ma niepodważalną zaletę – cała mapa Polski lub Europy jest załadowana do pamięci urządzenia i program pracuje w trybie offline, czyli nie łączy się z internetem w czasie pracy i nie pobiera danych. Wystarczy przed podróżą pobrać w iTunes lub Google Play aplikację wraz z odpowiednią intereującą nas mapą – na razie bez opłat. Szczególnie dla osób przylatujących spoza UE jest to ogromne ułatwienie.

Pozostaje kwestia opłat. Normalna cena sugerowana za mapę Polski to 229,00 zł, a za mapę Europy to 429,00 zł. Oczywiście ceny te wydawać się mogą wysokie, ale są to ceny za pełną, nielimitowaną wersję programu. I tylko dla Windows. Jednak gdy przejdziemy do wersji dla iOS i Android, sytuacja się dramatycznie zmienia. Sama pobrana aplikacja pozwala na darmowy okres testowy z pełną funkcjonalnością przez 7 dni, zarówno na iOS jak i Androida. Czas ten w większości przypadków jest wystarczający dla osób przyjeżdżających rzadko i na rótki czas. Co jednak gdy czas pobytu jest dłuższy niż 7 dni lub gdy przyjeżdżamy częściej? Twórcy Automapy wpadli na świetne rozwiazanie – licencje czasowe. Co najlepsze, licencje te mozna kupić już na okres 7 dni, 90 dni i 366 dni, jednak najlepszą ofertą dla osób przyjeżdąjących na krótko jest 7-dniowa licencja za 9,90 zł brutto za mapę Polski i 16,99 zł za mapę Europy. W najnowszej wersji programu licencje czasowe można kupić w aplikacji za pośrednictwem iTunes lub Google Play, lub mozna zarezerwować kod aktywacyjny podczas rezerwacji samochodu, który otrzymamy przy wydaniu wraz z pojazdem.

 AutoMapa Licencja Czasowa - tania nawigacja w wypożyczalni

AutoMapa - strona producenta: http://www.automapa.pl/

Rent&Drive - Wypożyczalnia Samochodów Warszawa
Infolinia 24h: +48 601 226 027 , +48 22 249 49 49 lub info@rentanddrive.pl